Endodontické ošetřeníEndodontické ošetření (ošetření kořenových kanálků) je nutné v případě zánětu nebo odumření nervu v kořenovém kanálku. K zanícení většinou dochází z důvodu včas neléčeného zubního kazu, případně i důsledkem úrazu.
Infikovaný nerv je nezbytně nutné odstranit z kořenových kanálků, abychom předešli vytvoření tzv. váčku v oblasti špičky kořene. Pokud je proces chronický a periapikální nález (váček) je již přítomen, ošetřením kořenových kanálků zabráníme šíření infekce do okolních tkání, a ve většině případů tak zachráníme zub před extrakcí (vytržením).
Je nutné počítat s tím, že endodontické ošetření je časově náročný zákrok, který může vyžadovat více než jednu návštěvu zubní ordinace. O počtu návštěv rozhoduje ošetřující lékař v závislosti na diagnóze a anatomických zvláštnostech kořenových kanálků.
Během ošetření, které se provádí v místní anestezii, kanálky důkladně vyčistíme, vydezinfikujeme a buď je rovnou zaplníme horkou gutaperčou, která zateče i do nejmenších odboček v průběhu kanálku a tímto jej hermeticky uzavře, nebo ponecháme v kanálku dezinfekční vložku za účelem dezinfekce v místech, kam se nedostane nástroj (periapikální nález, ramifikace kořenových kanálků). Během zákroku se odstraní poměrně velká část zubních tkání a zub se stane křehký a náchylný k prasknutí. Proto musí být ošetření velmi často ukončeno zhotovením korunky, aby došlo k obnovení funkce zubu.